Tro det eller ej, men SvD har idag en artikel om Peter Schiff… japp, Peter Schiff. Dessutom heter det att han ”förutsåg finanskraschen”. Och det stämmer ju, minst sagt.
Visserligen är artikeln baserat på en diskussion i tv-kanalen CNBC (som det nog inte ska ses som alltför överraskande att svenska journalister ser på – även om de nog hänger mer på MSNBC), men det är ändå en överraskning – och en glädjande sådan – att utomordentliga företrädare för österrikisk ekonomisk analys (oavsett om man håller med dem eller ej) förekommer i media. Och i det här fallet verkar det som att journalisterna (hör och häpna!) själva ”grävt fram” nyheten. Oj.
Ibland kan man bara bocka och buga och förvånat-förbluffat-förvirrat liksom storögt förundras inför hur journalister och media ibland överraskar positivt. I det här fallet är detta minst sagt fallet. Hatten av för SvD Näringsliv.
Senast igår figurerade Marc Faber i SvD, om herr Bylund missade det! Nu vet jag inte om han är renodlad österrikare, men något åt det hållet är han åtminstone.
http://www.svd.se/naringsliv/nyheter/varlden/dr-dooms-fed-attack-bernanke-borde-avga_7508998.svd
Faber för tre veckor sedan: http://www.svd.se/naringsliv/nyheter/varlden/100-procent-risk-for-recession_7457724.svd
Japp, det missade jag! Synd, det hade blivit ett bra blogginlägg det också. Men man kan inte hinna läsa allt som skrivs i media, tyvärr.